Oferta dla firm i instytucji

Centrum Terapii Nerwic realizuje programy dedykowane dla firm z całej Polski.

W zależności od potrzeb organizacji, projektujemy specjalne programy dopasowane do potrzeb i oczekiwań́ klienta. Uważamy, że jest to najbardziej kreatywne podejście do realizowania projektów rozwojowych, każdy projekt traktujemy indywidualnie, gdzie odnosimy się̨ do celów i założeń określonych przez Klienta.

Programy mogą̨ mieć charakter: weekendowy, weekendowy cykliczny, tygodniowy, w ramach pobytów terapeutycznych.

Chętnych i zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: kontakt@ctn-moszna.pl

Drogi Pracowniku, Pracodawco…

W coraz bardziej złożonym i podzielonym świecie znaczenie relacji międzyludzkich czy poczucie wspólnoty stają się coraz trudniejsze do osiągnięcia.
Tempo życia wykreowało nowe pojęcie, o którym jeszcze niewiele się mówi w kontekście negatywnym, to pojęcie kultury „nanosekundy”. Czym jest ów kultura nanosekundy? To cichy zabójca nowoczesnego/współczesnego człowieka. Wbrew pozorom, termin ten nie pojawił się̨ w ostatnich latach. Początkowo miał nawet pozytywną konotację, a kojarzony był głównie z postępem cywilizacyjnym i technologicznym. Lecz, od momentu nagłego rozwoju komunikatorów internetowych oraz portali społecznościach, postrzegany jest coraz częściej w negatywnym świetle.
Wszyscy i wszystko chcemy mieć na już, na zaraz, natychmiast, najlepiej na wczoraj. Takie zachowanie doprowadza do stresów psychospołecznych, które są właśnie wynikiem rzeczonego postępu cywilizacyjnego. Po prostu nie wytrzymujemy ciśnienia jakie jest na nas wywierane przez otoczenie. W chwili, gdy piszę ten tekst, ktoś w Polsce popełnił samobójstwo lub próbuje targnąć się̨ na swoje życie w wyniku depresji.
Wg. Badań przeprowadzonych przez EZOP na grupie 10 000 osób w wieku 18-65 lat, liczba Polaków ze zdiagnozowaną depresją szacowana jest na około milion osób,
a zaburzenia nerwicowe dotyczą, aż 2,5 miliona osób! Jest to odpowiednio 3 i 10 procent populacji w wieku produkcyjnym. Dane są̨ zatrważające, tym bardziej, że wszystko wskazuje na tendencję wzrostową. Warto podkreślić, że ryzyko samobójstwa w przypadku nieleczonej depresji jest duże. Czy wiesz, na przestrzeni lat 2013-2014 w Polsce wg statystyk Policji co najmniej 16 osób dziennie odbierało sobie życie? Daje to ok. 6000 samobójstw rocznie, a do tego dochodzą jeszcze próby samobójcze, których jest około 10 razy więcej, oraz samobójstwa nie uwzględnione w statystykach, takie jak np. śmierć w szpitalu w następstwie próby samobójczej. Czy zastanawiałeś́ się̨ dlaczego tak się dzieje?
Szacuje się, że już za ok. 10-15 lat choroby nerwicowe, oraz depresja staną̨ się̨ najpoważniejszymi chorobami nowoczesnej cywilizacji.
W samych wypadkach samochodowych, tak często i głośno omawianych w mediach ginie rocznie mniej osób niż w wyniku samobójstw, ale akurat w tym przypadku tendencja jest spadkowa. Myślę, że w dużej mierze to zasługa kampanii społecznych takich jak „Stop wariatom drogowym”, „o 10 mniej” czy „nigdy nie jeżdżę po alkoholu”. Dlatego dziwi fakt, że o problemie samobójstw głośno się nie mówi, co nie znaczy, że go niema i nie należy się nim poważnie zająć. Fakty nie przestają̨ istnieć́ z powodu ich ignorowania i zamiatania pod dywan.
Zdrowie psychiczne modelowane jest tak naprawdę̨ w dwóch środowiskach: domowym i zawodowym (w tym szkolnym). W obydwu tych środowiskach w dużej mierze człowiek jest samotny, bez oparcia i kontaktu z drugą osobą.
W tym miejscu pragnę zwrócić uwagę instytucjom i organizacjom (szkoły, org. pozarządowe) na poszerzenie edukacji swoich pracowników z zakresu promocji zdrowia,
w tym szczególnie promocji zdrowia psychicznego, a pracodawcom zwrócenie bacznej uwagi na zagrożenia psychospołeczne i wynikający z nich stres jako przyczyny wypalenia zawodowego. W całej tej przestrzeni, która nas otacza ważne jest kształtowanie zdrowych relacji w środowisku domowym jak i zawodowym. Warto wyjść
z cienia i wystartować – najlepiej natychmiast.

Prezes Centrum Terapii Nerwic
Robert Bryk